Съвременното земеделие става все по-интензивно и отрицателните последици за околната среда – все по-очевидни. Опитът показва, че макар и трудно може да се намери баланс между производство, търсената печалба и опазването на при- родните ресурси, които ние ползваме назаем от бъдещите поколения.
С влизането си в Европейския съюз, България стана член на общност, която е осъзнала необходимостта от опазването на земеделските земи и природните ресурси. Все повече се обръща внимание на производството на качествени продукти, като същевременно се намалява рискът за околната среда и се осигурява сигурна основа за опазване на почвата, водата, биоразнообразието и дивата природа.
Ползи:
- Увеличени доходи чрез намаляване на разходи за земеделските дейности в стопанството
- Повишено плодородие, добиви и качества на произведената продукция
- Повишен потенциал за разнообразяване на дейностите и създаване на алтернативи като отдих и туризъм
- Увеличена капиталова стойност на стопанството
- Намален воден отток, риск от наводнение и повреди на пътищата и недвижимите имоти
- Намалено замърсяване на водите с нитрати, фосфати и пестициди, които дават негативен ефект върху рибарството и живите организми
- Увеличен брой местоообитания и разнообразие на видовете на дивата природа
Земеделските производители могат да намалят разходите си и да използват по-рационално водата – един силно ограничен природен ресурс. В условията на пазарната икономика всеки земеделски производител трябва да осъзнае, че всеки ресурс има цена, която някой трябва да заплати. Големи загуби на вода се реализират поради течове и неизправна водопреносна мрежа и съоръжения. Въпреки забраната за ползване на питейна вода за земеделски нужди в нашата страна, тази практика продължава масово да се използва. Много от земеделските стопани не калкулират в разходите си изразходваната за производствени нужди вода. С пестеливото и рационално използване на водата и предотвратяване замърсяването на наличните водни запаси, могат да се повишават добивите и подобрят условията за здравето на хората и животните, като същевременно това носи ползи и за околната среда.
Използването на алтернативни източници за вода, като резервоари за събиране на вода от валежи и топене на снего- вете, местни водоизточници – кладенци, реки, ручеи, сондажи, хващания на подпочвени води и др., може значително да намали разходите за вода и това да спомогне за съхраняване водните запаси за по-дълъг период от време. Други възможни алтер- нативи са вторично използване на отпадъчните води, там където технологията позволява: използване на термални води от електроцентралите, топлите минерални води, създаване на изкуствени водоеми за складиране, вторично утаечно пре- чистване на механично замърсени води, като резерв за напояване и др.