Проект №B2.6d.11/1.07.2019 „Подобряване на управлението на околната среда от МСП, управлявани от младежи“ (EnvironmentYou) е финансиран от Европейския фонд за регионално развитие и национално съфинансиран от държавите, участващи в Програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ V-A “Гърция-България”
Описание
Проектът EnvironmentYou е насочен между другото в следните групи:
- Млади фермери
- Агенции за местно развитие
- Бизнес асоциации
- Търговски камари
- Политики в областта на образованието за възрастни
- Висши учебни заведения
Консорциум
Стратегическото партньорство е създадено на базата на експертния опит и разнообразните дейности на членовете на консорциума, като всеки партньор допринася с допълнителни знания, свързани с реализацията на проекта. Кратко описание на членовете на обединението е направено по-долу:
Гръцки национален младежки съвет (HNYC)
Гръцкият национален младежки съвет (HNYC) е създаден през юли 1998 г. на базата на съвместни действия между гръцките политически и социални младежки организации и е регистриран през ноември същата година. Съветът е независима, неправителствена, нестопанска федерация на младежки организации.
Днес, петдесет и девет младежки организации (шест политически младежки партии и множество неправителствени младежки организации) са членове на HNYC. По този начин повечето младежи, принадлежащи към дадена организация, са част от тази федерация. Целта на организацията е да засили ролята и да координира действията на своите организации-членки. HNYC, според броя на членовете в своите организации, представлява над триста и петдесет хиляди млади гръцки мъже и жени. HNYC си взаимодейства с гръцкото правителство по отношение на вътрешните работи и е официален представител на младите гърци в Гърция и в чужбина. В чужбина участва в Европейския младежки форум, Средиземноморския младежки форум, Международния младежки съвет на говорещите френски език, Общото събрание на ООН и Младежкия съвет на ЮНЕСКО. HNYC е една от най-големите и най-добре представените младежки федерации в Европа.
HNYC преодолява политическите, идеологическите и социалните предразсъдъци, за да отговори на предизвикателствата, пред които са изправени младите хора на национално, европейско и международно ниво. С цел непрекъснато обучение и информиране на младежите по въпроси, които ги вълнуват, HNYC провежда работни срещи, конференции, културни и други мероприятия, семинари и дейности, пряко насочени към младите хора.
Аграрният университет в Пловдив (АУ) е създаден през 1945 г. като национален център за селскостопанска наука и образование в България. АУ разпространява знания, съхранява и обогатява традициите в българското земеделие.
Университетът е оборудван с модерни изследователски лаборатории, експериментални и демонстрационни полета и оранжерии, лекционни зали, компютърни зали и библиотеки, спортни зали и игрища. АУ осигурява образование за придобиване на бакалавърска, магистърска и докторска степен, както и следдипломно обучение през целия живот за повишаване на квалификацията на професионалистите. Български и чуждестранни студенти могат да учат както в редовна, така и на задочна форма на обучение в следните специалности: агрономство, растителна защита, животновъдство, агроекология, градинарство и лозарство, селскостопанска икономика, агротуризъм и др.
Аграрният университет е сред първите български университети, удостоени с харта „Еразъм“ още през 1999 г. с присъединяването на страната към програма „Сократ / Еразъм“. През 2007 г. университетът получи разширена харта за Еразъм, която дава възможност на студентите да участват в международни практически стажове. През 2014 г. университетът се присъедини към програмата Еразъм + с широка мрежа от контакти с почти всички европейски страни. В наши дни университетът има подписани двустранни споразумения с над 80 висши учебни заведения и компании. AUP участва в международни образователни и изследователски проекти и проекти, финансирани от национални и транснационални оперативни програми на ЕС.
Фонд за регионално развитие на Централна Македония
- Фондът за регионално развитие на Централна Македония е създаден през 1997 г., като по онова време е под надзора на Министерството на вътрешните работи. От 2011 г. Фондът е под юрисдикцията на Региона на Централна Македония.
Фондът е частноправно юридическо лице, управлявано от Управителен съвет (УС), съставен от девет члена, чийто президент е губернаторът на Региона на Централна Македония. Останалите членове на Управителния съвет са генерални директори от Региона на Централна Македония, представители на политическите партии, участващи в Регионалния съвет и представители на местните Търговски палати и Местния работнически съюз
Фондът за регионално развитие на Централна Македония отговоря за редица задачи, които включват следното:
- Управление на финансирането, свързано с Програмата за публични инвестиции на Република Гърция;
- управление на средства, предоставени от публични органи, юридически лица, програми на Европейския съюз и други програми на международни организации, свързани с регионалните, местните и пространствените програми за развитие, които се реализират в Региона на Централна Македония
- Извършване на проверка, оторизиране и изплащане на разходи, направени от Региона на Централна Македония и други органи в региона, които са включени в Националната стратегическа референтна рамка 2014-2020 (НСРР 2014-2020)
- Предоставяне на техническа помощ, ноу-хау и финансиране за интегрирано разработване на изследвания и проучвания, позволяващи ефективно изпълнение на програмите за Региона на Централна Македония)
- Изпълнение на проекти, финансирани от ЕС
- Сътрудничеството с Региона на Централна Македония при подготовката и подаването на предложения за проекти, финансирани от ЕС
Младежки форум 21-ва асоциация (МФ 21) е неправителствена организация, създадена на 1 ноември 1999 г. от група млади хора и подкрепена от Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ). Организацията е пълноправен член на Националния младежки форум в България (член на Европейския младежки форум) и активно участва в работата на Младежките комитети на Европейската конфедерация на профсъюзите (ETUC) и Международната профсъюзна конфедерация (ITUC).- Асоциацията Младежки форум 21 век има 20-годишен опит в реализирането и отчитането на истински младежки дейности, инициативи и проекти на местно, регионално и национално, както и на европейско и международно ниво. Някои от дейностите на асоциацията са осъществени в партньорство и с подкрепата на различни местни, национални и международни организации и фондации. Тези дейности са насочени главно към повишаване на осведомеността на младите хора за техните основни човешки, трудови, социални и европейски права, възможностите за тяхната кариера и реализация на пазара на труда, както и за повишаване на осведомеността на младите хора по въпросите на гражданското и неформалното образование, доброволен труд др.
Някои от основните дейности в областта на които работи организацията са:
- конференции, кръгли маси, семинари и други дискусионни форуми на национално, регионално и международно ниво
- курсове за обучение
- информационни и образователни кампании относно трудовите, социалните и синдикалните права
- младежки проучвания
- външни младежки действия
- организиране на младежки конкурси и изложби (фотографии, графити и др.)
спортни и благотворителни дейности; и др.
- Еврорегионът (площ: 5 651 кв. км, население: 230 000 души) обхваща префектура Драма в региона Източна Македония и Тракия в Гърция и област Благоевград в България. Структурата на Еврорегион Нестос – Места се състои от две административни единици, съответно от българска и от гръцка страна. Еврорегионът е създаден през 1992 г. и е регистриран в двете страни под формата на неправителствени организации с нестопанска цел в съответствие с националното законодателство на всяка страна.
- Целта, която Еврорегион Места – Нестос си е поставил, е да поощрява и насърчава регионалните партньорства, да подпомага обмена на опит между институциите, стопанските субекти и културните организации. За да постигне целите си, организацията разчита на местните институции, които демонстрират традиционния дух на солидарност, който се проявява във времена на криза.
Целта на бъдещите дейности включва укрепване на партньорството и проучване на възможността за създаване на Европейска група за териториално сътрудничество. Двете страни са разработили и приели обща стратегия за действие. Тя изисква прилагането на определени дейности, категоризирани в шест основни области, които са в процес на постоянно развитие, както следва:
- Област на дейност А: Комуникация, обмен на информация и работа в мрежа
- Област на дейност Б: Транспорт и инфраструктура на икономическото сътрудничество
- Област на дейност В: Туризъм и развлечения
- Област на дейност Г: Култура и общество
- Област на дейност Д: Околна среда и земеделие
- Област на дейност Е: Трансфер на технологии
Регионален център за професионално образование и обучение към ТПП-Благоевград
Асоциацията е основана за постигане на следните цели:
- Създаване и функциониране на система за професионално образование и обучение.
- Задоволяване нуждите на пазара на труда от квалифицирана конкурентна работна сила.
- Достъп до възможности за учене през целия живот.
- Информация и консултации на хора относно пазара на труда.
- Представяне интересите на ученето през целия живот, професионалното образование и квалификацията пред държавните, регионалните и местните власти
- Стимулиране на заетостта и намаляване на безработните в икономически слабите региони.
- Увеличаване на маркетинговите и рекламните дейности на членовете му.
- Участие в национални и международни проекти и програми.
За постигане на основните цели на организацията са достъпни следните средства:
- Сътрудничество с търговски организации, други НПО и национални и местни власти за изпълнение на проекти.
- Участие в национални и международни партньорства.
Сдружение за регионално социално и икономическо развитие (СРСИР)
Сдружение за регионално социално и икономическо развитие е неправителствена организация в частна полза, създадена в средата на 2014 г. Сдружението работи на партньорски принцип с мрежа от над 20 организации на местно и национално ниво.
Мисия:
Подпомагане на устойчивото регионално социално и икономическо развитие
Предмет на дейност:
- Организиране на срещи, семинари, консултации, обучения, стажове, благотворителни прояви, дарителски кампании, сътрудничество с държавни институции и неправителствени организации в България и чужбина
- Задоволяване нуждите на пазара на труда от квалифицирана конкурентна работна сила.
- Достъп до възможности за учене през целия живот.
- Информация и консултации на хора относно пазара на труда.
- Представяне интересите на ученето през целия живот, професионалното образование и квалификацията пред държавните, регионалните и местните власти
- Стимулиране на заетостта и намаляване на безработните в икономически слабите региони.
- Увеличаване на маркетинговите и рекламните дейности на членовете му.
- Участие в национални и международни проекти и програми.
Области на функционална експертиза:
- Предоставяне на техническа помощ на публични институции и изграждане на капацитет
- Управление на проектния цикъл – подготовка и управление на проекти с финансиране от Европейските структурни и инвестиционни фондове
- Извършване на предпроектни проучвания
- Институционално развитие
- Регионално и икономическо развитие
- Реализация на социални инициативи
- Провеждане на обучения – таматични и функционални
- Извършване на маркетингови прочвания
- Разработване на секторни анализи
- Развитие на предприемачеството
- Трансфер на знания и технологии
Работни пакети
Работните пакети (РП) по проекта EnvironmentYou, както и съответните им дейности са представени по-долу:
РП 1: Управление на проекта и координация
Дейност 1.1: Подготовителни дейности
Дейност 1.2: Подготовка на план за действие – встъпителна среща по проекта
Дейност 1.3: Управление и отчитане
Дейност 1.4: Първо ниво на контрол
РП 2: Комуникация и разпространение на информация
Дейност 2.1: Разработване на план за публичността по проекта
Дейност 2.2: Специфични действия за предоставяне на публичност: активиране на заинтересованите страни
Дейност 2.3: Популяризиране чрез интернет и електронни медии
Дейност 2.4: Рекламни и промоционални действия в средствата за масова информация
Дейност 2.5: Заключителна конференция
РП 3: Разработване и пилотно прилагане на Системата за управление на околната среда (СУОС)
Дейност 3.1: Изследване на настоящото състояние на нещата
Дейност 3.2: Разработване на ръководства и софтуер за СУОС
Дейност 3.3: Създаване на e-СУОС Център за знания
Дейност 3.4: Пилотно изпълнение
Дейност 3.5: Оценка и валидиране на СУОС
РП 4: Проектиране и изпълнение на професионални обучения
Дейност 4.1: Електронни и печатни учебни материали
Дейност 4.2: Обучителни семинари
РП 5: Разработване и изпълнение на действия в мрежа и клъстеринг
Дейност 5.1: Международни семинари за работа в мрежа
Дейност 5.2: Международни посещения на място