Растителната защита е съществена част от агротехниката за осигуряване на добри добиви. Използването на интегрирана система за защита на растенията е ефективен подход за намаляване на разходите в дългосрочен план. Тя е основа за производство на безопасни храни и опазване на екосистемите. Отделете време, за да анализирате прилаганата растителна защита при отглежданите от вас култури, като потърсите баланса между механичните, химичните и биологични средства за борба. Може да установите възможности за намаляване на разхода на труд и други вложения, като в същото време се осигуряват съпоставими с традиционната растителна защита добиви и увеличаване на печалбата. Всичко това ще намали количеството на използваните пестициди, ще запази живите организми в почвата, водата и дивата природа в стопанството и ще осигури по-здравословна храна за хората. Използвайте консултант, който да ви помогне да развиете план за интегрирана растителна защита в стопанството.
Икономически ползи
- По-ефективна растителна защита на по-ниска цена
- Намалено нападение на вредители и болести
- Опазване на почвеното плодородие
- По-добро взаимодействие и взаимна естествена защита на културите
- Намалени разходи за растителна защита
- По-добро приемане на продукцията от потреби телите
- По-добър имидж на стопанството и възможност за финансова подкрепа
Ползи за околната среда
- Опазване на водите от замърсяване
- Опазване на природата, човека, земеделските и дивите животни, опрашвачите, ентомофагите и акарофагите от токсични химикали
- Опазено видово разнообразие
- Понижен риск от замърсяване на водите
- Опазване на почвата от замърсяване
- Увеличено биоразнообразие
Проблеми и възможности за решаване
Чрез правилното използване на пестициди в точното време и в точните количества се постигат по-балансирани условия за растеж и развитие на земеделските култури, щетите от неприятели, болести и плевели се запазват на икономически приемливи нива, в сравнение с традиционната растителна защита, при по-малко разходи за опазването им и на по-ниска цена.
Съществуват три ключови елемента, отнасящи се към тази стратегия за защита на посевите. Първата линия е предпазването, използвайки методи, като сеитбообращения, избор на устойчиви сортове и подбор на културите. Следващият елемент включва растителна защита чрез прогноза, мониторинг и контрол на плевелите, неприятелите и болестите чрез подходяща употреба на пестициди. Третият елемент подпомага развитието на естествените неприятели на вредителите по растенията – хищници и паразити, чрез възстановяване и поддържане на техните местообитания.
Сортове, сеитбообръщения и видове обработки
Добре планирани сеитбообращения, спазвайки агротехническите изисквания за редуване на културите и стандартите за добрите земеделски и екологични условия, могат да намалят
въздействието на плевелите, вредителите и болестите чрез прекъсване на жизнените им цикли.
Четиригодишно сеитбообращение се счита от някои стопани за твърде кратък период за ефективно намаляване на някои проблеми, свързани с неприятелите.
В сеитбообращения с включени картофи, рапица, пшеница и други култури, неприятелите и болестите могат да оцелеят в почвата повече от 5 години.
Земеделските производители следва да избират сортове с висока естествена устойчивост, основавайки се на оценка на риска от болести и на отглежданите в миналото култури в стопанството.
Контролиране на плевелите и самопосевките между отглежданите култури, намалява нуждата от окопаване на междуредията при основната култура и намалява плевелните семена в почвата.
По-късната есенна сеитба намалява конкуренцията с плевелите и нападенията от листни въшки и житни мухи. Трябва да се внимава с тежките почви при влажна есен, при които може да се засили ерозията, поради това че растенията нямат необходимото време, за да се развият достатъчно преди зимата и да покрият цялата почвена повърхност.
- Използвайте сеитбобръщения, подходящи за вашето стопанство.
- Включете затревени ивици (с тревни смески), където е възможно, за да се повиши почвеното плодородие и се увеличи количеството на органичното вещество.
- Избирайте устойчиви на болести сортове.
- Използвайте равна почвена повърхност при обработките на почвата, за да провокирате поникването на плевели и самопосевките и впоследствие ги унищожете преди сеитбата на следващата култура с плитка обработка на почвата.
- Засейте културите, колкото се може по-късно върху почва, която не е предразположена към ерозия или уплътняване, за да намалите конкуренцията с плевелите и нападенията на листните въшки.
- Отчитайте влиянието върху околната среда и потенциалната икономия на средства при смяна на селскостопанските машини, като се опитвате да изберете такива, с които могат да се извършват най-добрите земеделски обработки.
- Прилагайте мулчиране като алтернатива на хербицидите и пестицидите, за да намалите средства и труд и опазите околната среда от замърсяване
Растителна защита
Развитието на плевелите и насекомите, както и заразяването на културите с болести, най-често се контролира чрез използването на препарати за растителна защита (ПРЗ). Някои стопани успяват да намаляват разходите си чрез добро планиране, опит и съвети на консултанти.
ПРЗ се използват само в количества, достатъчни, за да се намали разпространението на плевелите, болестите и неприятелите. Това се постига чрез установяване плътността на плевели, вредители и болести, отчитане на праговете на икономическа вредност, използването на препарати само върху определени места. Този подход помага да се балансират вложенията до оптималната пропорция добив/разход.
- Редовно наблюдавайте посевите за ранни признаци на нападение.
- Предвиждайте нападенията на неприятелите, като използвате прогнозите за времето и бюлетините, издавани от службите по растителна защита.
- Документирайте и картирайте участъците с по-силно заплевеляване (както и пръсканите участъци), което ще ви помогне да предвиждате своевременно нападенията.
- Където е възможно, наблюдавайте развитието и плътността на вредителите и болестите, използвайки уловки (феромонови и др.) и диагностични методи (ентомологичен сак, почвени разкопки). Пристъпвайте към химическо третиране само в случай, че установената плътност надвиши разработените икономически прагове на вредност.
- Търсете връзка между заразяването с болести и влиянието на метеорологичните фактори.
- За да изберете най-подходящия препарат, се консултирайте със специалист.
- Уверете се, че използваните пестициди са подходящите, прилагат се в точната дозировка и на подходящото място.
- Определете райони и буферни зони, в които не се пръска, след като отчетете близостта на водните източници, продуктите, с които пръскате и използваните норми.
- Уверете се, че метеорологичните условия са подходящи за пръскане.
- При подготовката на разтворите за пръскане, пълненето на пръскачките и тяхното измиване, пазете от замърсяване околната среда и водоизточниците.
Създаване на условия за развитие на естествените врагове на вредителите
В по-големи обработваеми полета, стопаните могат да осигурят местообитания за полезни насекоми чрез създаване на тревни ивици и живи плетове, като по този начин позволяват на хищниците и паразитите да мигрират лесно към културните растения и да атакуват неприятелите по тях.
Естествените високи, туфести треви като главица (Dactylis glomerata) и вълниста медовица (Holocus lanatus), са подходящи за местообитания на хищните земни бръмбари, както и за дребни бозайници. Може да създадете такива тревни зони в
естествените отводнителни и напоителни канали, което намалява риска от почвена ерозия.
Привличането и задържането на птици в земеделското стопанство чрез създаване на подходящи условия ще осигури надеждна и ефективна борба с вредителите.
Например една двойка синигери само за времето през което мъти яйцата си, унищожава дневно огромно количество ларви и насекоми. Ако ги нямаше полските и градинските птици, дори не можем да си представим колко големи биха били щетите.
Затова е важно да им създадем условия за гнездене и да поддържаме тези места винаги в добро състояние.
Тревни ивици по краищата на обработваемите полета (синори) може да увеличат разнообразието и числеността на полезните насекоми, да предотвратят появата на нови агресивни плевели и да подобрят условията за развитие на естествената фауна в стопанството. Необработваните граници на полетата могат също така да се използват като буферни зони, които не се пръскат, когато са разположени непосредствено до
водните басейни.
Вземете предвид ширината и височината на растенията, растящи по границите на полетата за максимална защита от въздушните течения, носещи пръските от пестициди.
- При засаждане на тревни ивици по краищата на полетата, създайте гъста тревна площ от неагресивни местни многогодишни треви, като Червена власатка (Festuca rubra) и Ливадна ливадина (Poa pratensis), които да намалят достъпа на едногодишни плевели.
- Засадете тревни ивици широки 1-2 м, пресичайки големите обработваеми полета.
- Създайте ивици около полетата с включването на местни, многогодишни диви цветни растения, за да увеличат видовете полезни насекоми и осигурят храна за птиците.
- Поставете гнездилки (къщички) и хранилки за птиците, през студените зимни дни и ги подхранвайте – така те ще останат във вашето стопанство и ще бъдат първите помощници в борбата с вредителите.