Птиците не трябва да бъдат изложени на директна слънчева светлина или горещ и влажен въздух, достатъчно дълго за да се предизвика топлинен стрес.
Показател за това е появата на задух. Условията на отглеждане влияят на способността на птиците да поддържат телесната си температура в определени граници, но тази способност може да бъде нарушена, ако птиците са изложени на висока влажност. Трябва да бъде осигурена адекватна вентилация, така, че да предпазва птиците от прегряване при всякакви климатични промени. Особено внимание трябва да се обърне на разпределението на въздуха, особено на нивото на птиците.
Гледачите трябва предварително да планират предпазването на птиците от топлинен стрес. През летните месеци е желателно да се намали гъстотата при залагането на еднодневните пилета. Ако въпреки това се наблюдават признаци на топлинен стрес и смъртност, гледачът трябва да установи конкретната причина – дали дизайнът на сградата е подходящ, местоположението, предвидената максимална температура или влажност.
При горещо и влажно време птиците трябва да бъдат инспектирани по-често. Трябва да се вземат мерки за намаляване на възможността за възникване на топлинен стрес чрез повишаване на вентилацията, особено на нивото на птиците.
Желателно е да бъдат осигурени преносими вентилатори, ако се наложи.
Температурата на въздуха може да бъде понижена чрез поставянето на добра изолация на стените и покрива. Топлопродукцията на птиците може да се коригира, чрез намаляване на гъстота и промяна на хранителния режим.
Източник: Инструкция за отглеждане на бройлери и добри фермерски практики съгласно изискванията на директива 2007/43/ео на съвета от 28 юни 2007 година за определяне на минимални правила за защита на пилетата, отглеждани за производство на месо