Животните не трябва да бъдат отглеждани при условия на постоянна тъмнина (Чл. 151, т. 7 от ЗВД) или без почивка от осветление.
Където е възможно използването на естествена светлина за задоволяване на физиологичните нужди на птиците е желателно, но трябва да бъде предвидено и подходящо изкуствено осветление.
Птиците трябва да бъдат поставени при такава светлина, която да им позволява да виждат ясно и да стимулира тяхната активност. Трябва да бъде използвана такава система за осветление, която да осигурява ниво на светлина от 20 лукса. Ниво на осветление над 20 лукса ще стимулира активността на птиците. В помещенията разпределението на светлината трябва да е равномерно.
Ако се появят поведенчески проблеми, като канибализъм, може да се намали нивото на осветлението за няколко дни.
Всички сгради имат светлина с интензивност поне 20 lux през светлите периоди, измерена на нивото на очите на птиците, която осветява поне 80 % от използваемата площ. Когато е необходимо, съгласно ветеринарните препоръки, може да бъде разрешено временно намаляване на нивото на осветеност. В срок от седем дни от времето на поставяне на пилетата в сградата и до три дни преди очакваното време на клане светлината трябва да следва 24-часов ритъм и да включва периоди на тъмнина, продължаващи поне 6 часа общо, с поне един период на непрекъсната тъмнина от поне 4 часа, като се изключват периодите на затъмняване.
По-дългите периоди на тъмнина могат да намалят смъртността и да окажат ползотворно влияние на здравето на краката.
Източник: Инструкция за отглеждане на бройлери и добри фермерски практики съгласно изискванията на директива 2007/43/ео на съвета от 28 юни 2007 година за определяне на минимални правила за защита на пилетата, отглеждани за производство на месо