- Оборският тор трябва да бъде съхраняван и използван съгласно изискванията на Правилата за добра земеделска практика с цел опазване на водите от замърсяване с нитрати от земеделски източници.
- Твърдият оборски тор съхранявайте на равни терени и на
специално построени торохранилища, ями или водонепропускливи площадки във фермите, за да намалите риска от замърсяване и по-лесно ползване. - Отпадъчните води, отделящи се от складирания твърд оборски тор, трябва също да се събират и съхраняват.
- Необходимият капацитет на торохранилището трябва да бъде съобразен с броя животни в стопанството.
- Определете количеството на произведената „мръсна вода“ при съхранението на торовете и почистването на оборите, като я събирате и съхранявате по безопасен за околната среда начин.
- Препоръчително е твърдият и течният оборски тор да се съхраняват поотделно.
- Консултирайте се със специалист за необходимия капацитет на вашето торохранилище, като отчитате, че твърдият оборски тор следва да се съхранява минимум 4 месеца при пасищно отглеждане на животните и 6 при оборно, а течния – най-малко 4 месеца.
- Уверете се, че дъждовната вода от покриви, открити дворове, машини и околното пространство не постъпва в торохранилищата. Покрийте торохранилищата и куповете оборски тор, за да намалите загубите на хранителни вещества.
in Торене