Когато започнем да компостираме, е много важно какви отпадъци ще използваме и в какво съотношение. Опадъците се разделят на: ЗЕЛЕНИ – богати на азот (N) и КАФЯВИ – богати на въглерод (С).
Зелени – богати на азот (N)
Отпадъците от фермата:
- прясно окосена трева;
- оборски тор;
- свежо сено;
- песъчлива почва;
- пресен птичи тор угнил тор и тор от крави, коне;
- джибри при производството на вино и ракия;
- остатъци от растенията (напр. листата на морковите, картофите и други кореноплодни). От домакинските отпадъци: обелки от зеленчуци и плодове, стайни и градински цветя, изсъхнали цветя, торбички от чай, утайки от кафе.
Кафяви – богати на въглерод (С)
Отпадъци от фермата:
- изсушени листа и трева;
- слама;
- дървесни стърготини, кори от дърво, пресни стърготини;
- сено;
- царевичак;
- оборски тор, примесен със сламената постеля;
- дървесна пепел;
- вейки от клони;
- О тдомакинството: хляб, макаронени изделия, картонени опаковки, вестници, черупки от яйца.
За да се получи качествен компост е необходимо “зелените” и ”кафявите” отпадъци да се смесят и на 4 части отпадъци, богати на С (въглерод), добавяме 1 част отпадъци, богати на N (азот). Тъй като “зелените” отпадъци се разграждат бързо, а “кафявите” бавно, процесът на компостиране се забавя, когато няма достатъчно “зелени” отпадъци. Когато количеството им се увеличи много в сравнение с “кафявите” отпадъци, се увеличава количеството на образувания амоняк – газ с неприятна миризма.
Отпадъци, които не трябва да използваме:
Заболели и инфектирани растения, грудки от мана, тютюнева мозайка, бяло гниене. Например не използвайте подземната част на картофите, но листната маса може да се компостира. Избягвайте да слагате в компостната купчина отпадъци от продукти, които вие сами не произвеждате и не сте сигурни в техния произход. По принцип почти всички отпадъци, които изхвърляме от нашата градина, са подходящи за компостиране. От домакинството не трябва да използваме: месо, риба и кокали, млечни продукти, мазнини и масла, сготвена храна, изпражнения от домашни любимци, въглени и остатъци от изгорели въглища, остатъци от синтетични платове, пластмасови отпадъци, метали.