Най-използваната система за формиране на дюлята у нас е подобрената етажна корона, за която са подходящи следните резитби:
- След засаждане. Дръвчетата се съкращават на 80-90 см над почвената повърхност. Чрез филизене се отстраняват леторастите, покарали на 50-60 см над почвата.
- През втората година. Избира се един водач и три странични клона.
Останалите клончета се премахват. Клончетата, определени за странични рамена, се съкращават на 60-70 см. Водачът се реже на около 30 см над страничните клони. - През третата година. На трите странични клона се избират продължители, а конкурентите им се премахват. На всеки скелетен клон се оставя по едно клонче за първо скелетно разклонение.
Продължителите на страничните клони се съкращават на 60-70 см над избраните странични разклонения, така че да останат на едно равнище. Премахват се конкурентите на водача и върху него се оставя клонче, подходящо за нов скелетен клон. То се реже на около 60 см от основата си, за да се получи първо скелетно разклонение. Водачът се съкращава така, че да доминира над съкратените странични клони.
- Довършване на формирането. и резитба. за плододаване След окончателното формиране на короната, водачът се съкращава на 40-60 см над основата на последния скелетен клон, в близост до плододаващи клонки. Всички странични клони и странични разклонения се съкращават на 2-3 годишна дървесина. Премахват се всички преплитащи се и растящи на- вътре клони. Старата обрастваща дървесина се премахва. Оставят се млади и жизнени плодни клончета.
Източник: 10 Технологии за отглеждане на семкови и костилкови овощни култури; Пловдив 2003 г. ст.н.с. д-р Василий Феранович Джувинов, ст.н.с д-р Аргир Тодоров Живондов, агроном Атанас Георгиев Костов;ISBN 954-9630-24-2