- Съхранявайте минералните торове в специални складови помещения, като на всеки вид тор се поставя надпис. Ако не разполагате със специална складова база, използвайте навеси и складови помещения без течове, водонепропускливи подове и повдигнати над нивото на терена на височина над 30-40 см. Около складовете изкопайте канавки за безопасно оттичане на водата.
- Правилното използване на минералните торове води не само до ефективното им използване, но и до предотвратяване замърсяването на почвите и водите.
- Проверявайте редовно дали използваните от вас минерални торове не са с изтекъл срок на годност. За целта не се презапасявайте с торове.
- Изгответе план за торене за всяко поле като отчитате вида на почвата, торозапасеността й, вида на културите и на техните предшественици, вида и структурата на сеитбообръщението, наклона на терена, количеството и времето на внасяне на оборски тор.
- Регулирайте редовно тороразпръскващата техника и проверявайте следата на тора. Стремете се коефициентът на отклонение да е по-малък от 20%. Например, проведете опити на полето, които показват начина на разхвърляне на минералния тор от машината.
- Не разхвърляйте минерални торове върху преовлажнена и замръзнала почва, при силен вятър, в близост до влажни зони и по границите на полето.
- Наблюдавайте хранителния статус на културите чрез анализ на растенията по време на вегетацията като средство за точно дозиране на внасяните торове.
- Внасяйте диференцирано торовете, в зависимост от различията в съдържанието на хранителни вещества в различните участъци на полето.
- Торете с фосфор и калий през есента и не забравяйте, че те имат период на последствие от 3 до 5 години, поради което не е необходимо да се внасят ежегодно.
- Не торете едностранчиво (предимно с азот). Добивът от земеделските култури може да се увеличи, но това е за сметка на качеството и на по-ниската усвояемост на фосфора и калия, които са натрупани в почвата или са внесени с оборския тор.
- Спазвайте определените съотношения N:Р:К, за да се постигне пълно усвояване и по-висок икономически ефект.
- За да постигнете по-добра усвояемост на азота и опазите почвата и водата от замърсяване, при торова норма надхвърляща 120 кг активно вещество азот на хектар, е препоръчително да се раздели на две – до 1/2 внасяйте предсеитбено или преди засаждането, а останалата част за подхранване. Същото се отнася и за леки и песъчливи почви и при терени с наклон над 6 градуса.
- На терени без растителна покривка внасянето на азотсъдържащи торове се извършва като ги заравяте веднага чрез култивиране, дисковане или заораване, за да се намали изпарението на амоняка и повиши ефекта от торене.
- За да постигнете спазване на нормите на торене и равномерно разхвърляне на тора, регулирайте тороразпръскващата техника преди да започнете внасяне на торовете.
in Торене