Краставиците се засаждат в първите дни на април в Южна България, след като премине опасността от мраз и почвата се затопли до 12-14°С.Краставиците се отглеждат едноредово ма разстояние 130/25 см или в двуредова лента 100 + 40 / 50 см по 2,5 растения на кв.м.. Разхвърлят се примамки срещу попово прасе
Растенията във фаза 5 – 7 лист се превързват с полиетиленова нишка за телена конструкция, отстояща на височина 180-200 см. Растенията от двуредовия посев се прикрепват вертикално към стоящия над реда тел, а от едноредовия шахматно за два реда тел, отстоящи на 50-00 см един от друг
Топлинен режим: През първите дни след засаждането се поддържа
по-умерена температура на въздуха – 20-23°С, по-къс но по време на активния растеж до началото на плододаване тя се повишава до 25°С, а през периода на активно плододаване – 25-30°С.
Воден режим: Първоначално се полива веднъж в седмицата с 5-10 л/кв.м вода, по-късно с повишаване на температурата междуполивният период се съкращава до 3-4 дни, а поливната норма се увеличава на 10-15 и 20-30 л/ кв.м. Поддържа се висока влажност на въздуха – 80 90%.
Хранителен режим: След като формират 6 – 7 листа, растенията се
подхранват през 10 дни с по 5-8 кг/дка амониева селитра до първата беритба и по 10-12 кг/дка по време на плододаване. Два пъти месечно се внасят и по 58 кг/дка калиев сулфат.
Формиране на растенията: При безсеменните сортове (Сандра и др.) се отстраняват цветовете до 6 – 7 лист и разклоненията до тела. В тази зона на стъблото се запазват правилно формираните завръзи, а деформираните (изкривени) се отстраняват. Вегетационният връх на растенията, след като достигне тела, не се премахва за разлика от класическата технология, а се прехвърля през тела и се насочва към почвата. След като достигне 70-80 см под тела, върхът се прекъсва. Всички нови разклонения в тази зона не се отстраняват, а върхът им се прекъсва в зоната на главното стъбло. Периодично застаряващите листа по централното стъбло след откъсването на плодовете се почистват.
За да се удължи плододаването на растенията през юли и частично през август, вторичните разклонения, развиващи се от спящи пъпки по централното стъбло, в средата на юни се запазват. Растенията св оставят свободно да се развиват.
Семенният сорт Гергана и др. се формират, като цветовете и разклоненията по централното стъбло до 6. – 7. лист се отстраняват, а следващите разклонения до тела се прекъсват след първи женски цвят или над 3. – 4. лист. Женските цветове и нормално формираните плодове в тази зона на стъблото се запазват. Вегетационният връх на главното стъбло се прекъсва.
Източник: 11 Технологии за отглеждане на оранжерийни зеленчукови култури; Пловдив 2001 г.; ст.н.с. I ст.д-р Георги Цеклев;ISBN 954-9630-16-1