1.1.1. Замърсяване на почвите
В страната е изградена съгласувана система за инвентаризация на замърсяването на почвите, която работи на базата на утвърдени стандарти и система за оценка на степента на замърсяване. Тя включва набор от тежки метали, арсен, радионуклиди, устойчиви органични замърсители (УОЗ), пестициди и нефтопродукти. Според мониторингови данни (Todorova, 2003), площта на почвите в България замърсени с различни химически вещества и радионуклиди се оценява както следва:
– Земи, замърсени с тежки метали и арсен 43 600 ха;
– Земи, замърсени с радионуклиди 1 049 ха;
– Замърсени с нефтопродукти и пестициди земи 137 ха;
– Други ( включително УОЗ) приблизително 100 ха;
Общо 44 896 ха.
Почвите, замърсени с тежки метали и арсен са повече или по-малко добре изследвани и картирани. Завърсяването е резултат на точкови източници и замърсените места са локализирани в съседство с предприятия на черната и цветна металургия, по дължина на пътните магистрали или в близост до предприятия на химическата промишленост. В повечето случаи замърсените почви съдържат смес от тежки метали. Между най-разпространените замърсители са олово, мед, цинк, кадмий. Някой почви са замърсени с арсен.
Нашите почви се замърсяват и чрез внасяне на редица химически препарати за борба с болестите, неприятелите и плевелите при културните растения (фунгициди, инсектициди и хербициди) общо наречени пестициди. Тези препарати след известно време се разлагат и стават безвредни. Употребени в големи количества те могат да се натрупат в почвата и в растенията и да влияят неблагоприятно върху здравето на животните и човека.