Почвата на откритите площи, на които дълго време са отглеждани бройлерите може да се контаминира, т.е. да бъде до такава степен замърсена с болестотворни организми, че да стане опасна за здравето на птиците. Почвата трябва редовно да се изследва за натовареност с паразити и техни яйца и ларви. Времето, за което почвата силно се замърсява е различно и зависи от нейният тип и от гъстотата на отглеждане. В тази връзка е важно да се предприемат различни мерки, за да се предотврати замърсяването, като например да се преместят къщичките (в случаите, когато те са подвижни) на нова пасищна площ или да се прилага принципа на ротация на пасищните площи, когато помещенията са неподвижни.
Достатъчно площ трябва да има осигурена за всички птици в къщичките или в солидните помещения, така че да могат да се подслонят по всяко време. При лошо време може да се затворят птиците вътре и да не се пускат на пасищните площи, когато се прецени, че благосъстоянието им ще бъде застрашено.
Птиците трябва да бъдат стимулирани и окуражавани да излизат навън като се осигури свежа растителност, чиста вода и навеси за сянка и подслон на пасищните площи, поставени достатъчно далеч от сградите така, че птиците да пасат, ровят и да се движат.
При определяне на броя на птиците, който дадена площ може да понесе, най-важните фактори, които трябва да се вземат предвид са типа почва, отводняването, размера на ятото и честотата на ротация. На тежки, лошо дренирани почви могат да се отглеждат по-малко птици, отколкото на леки и добре отводняващи се почви.
Източник: Инструкция за отглеждане на бройлери и добри фермерски практики съгласно изискванията на директива 2007/43/ео на съвета от 28 юни 2007 година за определяне на минимални правила за защита на пилетата, отглеждани за производство на месо