- Област Хасково
- Община Димитровград
- Община Ивайловград
- Община Любимец
- Община Маджарово
- Община Минерални бани
- Община Свиленград
- Община Симеоновград
- Община Стамболово
- Община Тополовград
- Община Харманли
- Община Хасково
Област Хасково е разположена в централната част на Южна България и се простира на 5543 кв.км. или 5% от територията на Република България. Областта включва 261 населени места, групирани в 11 общини – Хасково, Димитровград, Свиленград, Любимец, Харманли, Маджарово, Симеоновград, Ивайловград, Тополовград, Минерални бани и Стамболово. Към 31.12.2008г. населението на областта е 259 007 души, което представлява 3,41 % от населението на страната (70.6 % е градското население на областта). Към 31.12.2008 г. икономически активното население на областта е 125 042 души. Коефициентът на заетост за област Хасково е 50.7 %. Към 31.06.2009 г. равнището на безработица в областта е 7.89 %.
Благоприятен фактор за региона е наличието на граница с две държави – Гърция и Турция. Два ключови транс-континентални пътя пресичат територията на областта. Първият свързва Западна и Централна Европа с Истанбул и Азия, а вторият – Северна Европа със Средиземноморието. Разстоянието от град Хасково до границата с Гърция е 70 км, до Турция - 80 км., а до столицата София – 230 км.
Област Хасково се характеризира като цяло с мек климат, красива и чиста природа, и разнообразна флора и фауна. Релефът в областта е твърде разнообразен. Северната и централната част на региона е заета от Горнотракийската низина, а на юг обширни територии от областта са заети от ниските разклонения на Източните Родопи и западните склонове на Сакар планина.
Промишлеността в област Хасково се характеризира с добре развита отраслова структура и утвърдени пазарни традиции. Големите производствени дружества са главна движеща сила на местната икономика, докато малките и средни предприятия допринасят за подобряване на бизнес средата, ускоряване на икономическия растеж и оптимизиране на производствената структура на областната икономика. Секторът на малките и средни предприятия в област Хасково има най-много резерви за разкриване на алтернативна заетост и нови работни места, като в бъдеще, неговото значение ще продължи да нараства за общата икономическа стабилност на региона. Доминиращо значение за областната икономика имат отраслите: химическа промишленост, винопроизводство, производството на храни, напитки и тютюневи изделия, шивашка и текстилна индустрия, строителство и машиностроене за хранително-вкусовата промишленост. Важни фактори за развитие на местната икономика се явяват и квалифицираната работна ръка, наличието на добри природни дадености, както и стратегическото местоположение на областта като цяло. Относителният дял на експортната промишлена продукция на дружествата от областта всяка година се увеличава с 5 до 7 % в сравнение с предходната година. Всички тези фактори изброени дотук предопределят през годините едни умерени и стабилни темпове на индустриален растеж на фирмите в региона.
Индикатор за добрия инвестиционен климат в областта са и направените преки чуждестранни и вътрешни инвестиции. Област Хасково заема стратегическо местоположение относно привличане на потенциални инвеститори. Чуждестранните инвестиции в региона са около средното ниво за страната. В региона е преодолян риска от зависимостта малко на брой мащабни инвестиции да доведе до намаляне на обема на преките чуждестранни инвестиции като цяло. Положителен факт е, че редица от големите инвестиции и нови обекти в промишлеността и селското стопанство са направени в по-малките общини. Това показва, че целия регион се явява притегателна сила за инвеститори, а не както е в много други области на страната, където се инвестира основно в по-големите градове.
Характеризирайки като цяло областната икономика и приоритетите за развитие на промишлеността в област Хасково е необходимо да подчертаем, че те са свързани с утвърждаването на региона като един от основните центрове в страната по отношение на машиностроенето за хранително-вкусовата промишленост; съхраняване на традициите в сферата на текстилната и шивашката промишленост; обособяване на областта като един от водещите винарски райони в страната.
Говорейки за винарството трябва да отбележим, че област Хасково има огромен потенциал по отношение развитието на лозаро-винарския бранш. Областта е известна от край време с отличното си грозде и висококачественото вино, което се произвежда от него. Следи от винопроизводство има още от времето на траките, в т.н „шарапани” – винарски камъни край с. Минерални бани. Днес всички винарски мощности на територията на областта са специализирани в производството на висококачествени вина, които намират добра реализация на международния пазар. В резултат от съчетаването на благоприятните климатични условия и нарастналите технологични умения на местните винари, в региона са се утвърдили вината „Мерло” с контролирано наименование за произход и деклариран географски регион, които със своя блясък, благороден букет, мек и хармоничен вкус оставят трайни впечатления у всички ценители на елитни вина. Важен показател за просперитета на винарството в последните години е създаването на много нови винарни, съоръжени с най-съвременна техника - линии за прием и преработка на грозде, винификатори за бели и червени вина с контролиране на ферментационните процеси, виниматици, високотехнологични и напълно автоматизирани бутилиращи линии. Изключително положителна тенденция е, че като част от стратегията си винарските компании залагат на засаждането на собствени млади лозя с класическите сортове Мерло и Каберне Совиньон, а също така и на ценни български сортове.
Освен винопроизводството хранително-вкусовата промишленост на територията на областта е представена от хлебопроизводство и сладкарство, месопреработвателна промишленост, млекопреработвателна и консервна промишленост. В областта на хлебопроизводството и сладкарството в област Хасково работят множество частни фирми, хлебопекарни и сладкарски цехове, със сравнително модерно технологично оборудване, които произвеждат разнообразна по асортимент продукция. Същото е положението и с фирмите за месо и млекопреработка. В региона съществуват множество малки цехове за преработка на месо и месни продукти, мандри за производство на сирене, кашкавал и масло, оборудвани със съвременна техника и произвеждащи продукция с висок капацитет и качество, отговарящо на съвременните международни изисквания.
Област Хасково и в частност община Хасково е един от основните центрове на българското машиностроене за хранително-вкусова промишленост. Запазва се специализацията на областния град в сферата на производството на технологични линии и машини за хранително-вкусовата промишленост.
За значението на този подотрасъл в областната икономика говори и факта, че в гр. Хасково е създадена и Асоциация на производителите на машини за хранително-вкусовата промишленост.
Много добре развити в област Хасково са отраслите шивашка и трикотажна промишленост, където функционират както големи дружества, така и множество малки и средни предприятия, разположени сравнително равномерно из цялата област.
Химическата промишленост в областта е представена в лицето на един от най-големите заводи - производители на изкуствени торове в страната.
Химическата индустрия в областта е и отрасъла с най-висок относителен дял в общата отраслова структура на промишленото производство.
Селското стопанство е един от водещите отрасли за област Хасково, който създава заетост на голяма част от населението в региона. В областта съществуват изключително благоприятни почвено-климатични условия за развитие на растениевъдството. Умерено-средиземноморският климат, в съчетание с обилните водни ресурси в региона са важни предпоставки за отглеждането на голямо разнообразие от селскостопански култури. Широко разпространена техническа култура за областта е тютюна. Отглежда се предимно в ниските части на Източните Родопи и Сакар планина. Област Хасково е известна с производството на дини, пъпеши, с отличното си грозде, домати, краставици и много други плодове и зеленчуци. Приоритет в развитието на растениевъдството се явява засаждането и презасаждането с млади лозови масиви, увеличаване на площите, засети с трайни насаждения и създаване на разсадници за сертифицирани видове.
Животновъдството в Хасковска област е изключително концентрирано в частния сектор и се характеризира с висок относителен дял на дребните стопанства. В равнинните райони на областта се отглеждат говеда, свине и птици, а в полупланинските райони – овце и кози. Перспективите пред животновъдсвото в региона са свързани с уедряване на стопанствата за животни, за да се увеличи продуктивността и да се използва оптимално финансирането по международни програми.
Община Димитровград е разположена на площ от 568 кв. км. Селищната мрежа в общината се състои от два града – Димитровград и Меричлери и 25 села, пръснати равномерно по територията. Географското местоположение на общината й определя място на важно транспортно кръстовище в Южна България. Градът отстои на 220 км. от столицата София, и на 18 км. от областния център Хасково. Най-близкото българско пристанище е Бургас - на 215 км., а гръцкото пристанище Александрополис на Егейско море е на около 260 км. Най-близката безмитна зона се намира в Пловдив - на 78 км., а най-близкия граничен пункт е Капитан Андреево - на 100 км. В общината се пресичат Европейските коридори, посочени на снимката и първокласните железопътни артерии Пловдив-София - на запад, Свиленград - на изток, Стара Загора-Русе - на север и Кърджали - на юг.
Общината има мека и къса зима, сухо и горещо лято и недостатъчно количество годишни валежи. Разположена е на 100 м. надморска височина. Земните пластове в общината са богати най-вече на варовик и глина. Добиват се също инертни и кариерни материали. Общината разполага с голям воден ресурс. Тук се намират реките Марица, Меричлерска, Мартинка, Банска с общо около 8330 хил. куб. м. регулирани водни маси. В гр. Меричлери се намират минерални извори с експлоатационен дебит 30 л/сек. и температура на водата 35.4 градуса.
- Икономическо състояние
Община Ивайловград е разположена в най-югоизточната част на Родопите. На изток граничи с Република Гърция, а нейни съседи на север и запад са общините Любимец, Маджарово и Крумовград. Има територия от 814 кв. км., а населението на общината наброява 9 183 души, живеещи в 51 населени места. Местоположението на Ивайловград, на границата с Гърция, е благоприятно за развитието на трансгранично сътрудничество в различни сфери на дейност, както и за притока на чуждестранни туристи в общината.
Климатът на общината е преходно-средиземноморски. Като цяло община Ивайловград разполага с добри природни дадености - мек климат, планината Родопи с красива и екологично чиста природа, изобилие на водни ресурси - река Арда и язовир "Ивайловград", наличие на полезни изкопаеми. На територията на общината има разработени залежи от скално-облицовъчни материали.
Източните Родопи са един от районите в страната с най-богато биологично разнообразие. В общината, се срещат 84 вида растения от Червената книга и 11 редки видове в световен мащаб. Районът е от голямо значение за опазване на птиците - 77 вида птици фигурират в Червената книга на страната, а 7 вида са световно защитени. Уникално е разнообразието от грабливи птици.
- Икономическо състояние
Община Любимец се намира в източната част на Хасковска област и е разположена върху равнинен релеф и плодородни почви. Заема територия от 344 кв. км. и включва 10 населени места с население от 10 829 души. На изток граничи с община Свиленград и Република Гърция, на юг - с община Ивайловград, на запад - с общините Маджарово и Харманли. Разстоянието до гръцката граница е 9 км., а до турската граница - 12 км.
Община Любимец има изключително добро транспортно-географско положение. През територията на общината и през самия град Любимец преминават жп линия и международен път Е-80, които свързват Западна и Централна Европа с Истанбул, Близкия Изток и Азия.
В сравнение със съседните територии, тук по-силно се проявява средиземноморското климатично влияние. Водните ресурси на общината се формират главно за сметка на оттока на р. Марица и нейните притоци. От полезните изкопаеми най-често срещани са нерудните изкопаеми. По поречието на р. Марица има разкрити находища от глина.
- Икономическо състояние
Община Маджарово е разположена в югоизточна България, между Хасковската хълмиста област и склоновете на Източните Родопи и обхваща територия от 247 кв. км. или 4.5 % от площта на област Хасково. На територията на общината живеят 3353 души. Най-близките гранични пунктове до община Маджарово са: Капитан Андреево - намиращ се на 74 км. югоизточно от гр. Маджарово и Ново село - намиращ се на 56 км. от общинския център. В състава на общината влизат 19 населени места.
Климатът е преходно-континентален. През територията на общината преминава р. Арда - най-големия десен приток на р. Марица и най-голямата река в Родопите. От почти 50 г. почвата на Маджарово е обект на чести геоложки проучвания за наличие на цинк и руди на благородни метали. На територията на общината има значителен ресурсен потенциал от благородни метали, които не са достатъчно добре проучени.
Община Маджарово попада в тракийски район на южната зоогеографска област, като най-голям интерес представлява орнитофауната. Източните Родопи са с най-голямо разнообразие на хищни видове птици в Европа. От видовете, включени в националната Червена книга, на територията на общината се срещат: черен щъркел, скален орел, царски орел, морски орел, египетски лешояд, белоглав лешояд, белогръб и трипръст кълвач. Много ценен вид, който е застрашен от изчезване в световен мащаб е черният лешояд. Той не гнезди в района, но може да бъде наблюдаван. Особено внимание заслужава белоглавият лешояд. Колонията при град Маджарово е единствената по рода си в България и една от малкото такива в Европа.
- Икономическо състояние
Община Минерални бани е разположена върху територия 215 кв.км., в северната част на Източните Родопи. Този регион се характеризира с хълмист релеф, топъл континентален климат и умерени валежи. Надморската височина в общината е от 50 до 500 м.
Общинският център Минерални бани е разположен на 18 км. от областния град Хасково, на 100 км. от границата с Турция и Гърция и на 11 км. от главния път Е-80 (София - Пловдив - Истанбул). Разположен е в чудесна местност, с прекрасна горска растителност и кристално чист въздух. Общината обхваща 12 населени места с общо население 7 592 души.
Минералната вода - най-ценният природен ресурс в общината, е хипертермална (57С) и има уникален химически състав. Тя извира от 14 минерални извора с дебит 1500 л./мин. Характеризира се като сулфатно-натриева, калциева и флуорна.
- Икономическо състояние
Община Свиленград е разположена в югоизточната част на Хасковска област върху територия от 700 кв. км. Населението на общината е 25 014 души. Във физико-географско отношение територията на община Свиленград включва части от Горнотракийската низина, планините Сакар и Родопи. Климатът е мек, преходно-средиземноморски. През територията на общината преминава р. Марица, налице е широка мрежа от изградени микроязовири и водоеми.
Общината има уникалната даденост да бъде граница на Хасковска област и на България, с две съседни държави - Турция и Гърция. Това определя водещата й роля в бъдещото развитие на европейските транспортни коридори, свързващи Западна и Централна Европа с Близкия и Далечния Изток. През територията й преминават части от транспортните оси на международен път
- Икономическо състояние
Община Симеоновград се намира в най-северната част на Хасковска област. Обхваща територия от 223 кв. км. На юг граничи с община Харманли, на запад с общините Хасково и Димитровград, а на север от нея се намира област Стара Загора. Тя е сравнително малка община с население от 10 011 души, селищно организирана в девет населени места.
Община Симеоновград е разположена в Горнотракийската низина (Старозагорското поле), върху изолирани едно от друго слабо хълмисти възвишения. Климатът се характеризира с мека зима и горещо лято. През общината преминава р. Марица и някои от левите и притоци, най-значима между които е р. Съзлийка. По поречието на р. Марица има разкрити находища от глина, добиват се пясък и чакъл.
Местоположението на община Симеоновград и отдалечеността й от големи промишлени предприятия са допринесли местната природа да се съхрани екологично чиста и непокътната. Основните дървесни видове, които са разпространени на територията на общината са черен бор, благун, цер и габър, а от животинския свят най-често срещани са заек, лисица, вълк, язовец.
- Икономическо състояние
Община Стамболово е гранична между областите Хасково и Кърджали. На юг, чрез р. Арда, граничи с община Крумовград, на изток с община Маджарово, на север с общините Хасково и Харманли и на запад с община Кърджали. Община Стамболово е разположена в Източно-Родопския масив и се простира от Хасковската равнина до р. Арда, като релефа й се характеризира с редуване на неголеми равнини с полупланински масиви. Общината включва 26 населени места с общ брой на населението 13 928 души.
Геостратегическото положение на общината се определя от близостта на общинския център до областния град (25 км.) и до границата с Гърция и Турция (70 км.)
На територията на община Стамболово се срещат предимно нерудни полезни изкопаеми - варовици, вулканични туфи, нетрадиционни скални материали. Характерни природни дадености за общината са: изворът за трапезна минерална вода, намиращ се в землището на с. Долно Ботево и граничната река Арда, използването на която, предлага добри възможности за развитие на стопанска и туристическа дейност.
- Икономическо състояние
Община Тополовград е разположена в югоизточната част на България. Граничи с общините Тунджа, Елхово, Свиленград, Гълъбово и Раднево, както и с Република Турция в участъка при с. Присадец. Общината заема северните склонове на Сакар планина и част от Тунджанската долина, върху територия от 711 кв.км. В състава й влизат 21 населени места с общо население от 13 560 жители. Освен с изгодното природо-географско положение, община Тополовград се отличава и с изключително благоприятното си транспортно-комуникационно положение (общината е на границата на три области - Хасковска, Старозагорска и Ямболска), което оказва влияние върху икономическото развитие на района.
Релефът на общината е твърде разнообразен - преобладава ниско планинския и хълмист релеф, с надморска височина от 100 до 300 м. Земните недра на територията на община Тополовград са богати на редица полезни изкопаеми - уран, редки метали, оловно-цинкова руда, мрамор, гранити, благородни метали.
- Икономическо състояние
Община Харманли е разположена в централната част на Хасковска област и обхваща части от Горнотракийската низина, между полегатите южни склонове на Средна гора и стръмните северни склонове на Родопския масив. Течението на р. Марица разделя територията на общината на две почти равни части. Общината е изградена от 25 населени места и има територия от 695 кв.км и население от 29 631 жители. През територията на общината преминават два транс-континентални пътя /Северна Европа - Близкия Изток и Централна Европа - Близкия Изток/, както и транс-европейската ж.п. линия София - Истанбул.
Климатът в общината е умерено-континентален, което определя и разнообразието на растителните видове, срещани в този регион - бял и черен бор, акация, орех, кедър, бреза, ясен. На територията на общината могат да се видят и някои защитени животински видове, като черен щъркел, египетски лешояд, късопръст ястреб, змия-гущер и др.
- Икономическо състояние
Община Хасково е разположена в централната част на Южна България и заема най-западната част от област Хасково. Географското местоположение на общината е изключително благоприятно. Тя е разположена на кръстопътя между Европа, Близкия и Средния Изток, което е добра предпоставка за международен, търговски и културен обмен. През територията й минават основните автобусни и ж.п. връзки кьм входно-изходните пунктове на България, което обуславя до голяма степен успешната търговия с Гърция и Турция.
Община Хасково е с територия от 740 кв. км, което представлява 13 % от територията на областта. В общината живеят 116 667 души, което е 34 % от населението на областта. Общината включва град Хасково и 36 села.
Релефът в общината е твърде разнообразен. Климатът е със силно подчертано средиземноморско влияние. То се изразява предимно с по-високите средни годишни температури и по-чувствителното преместване на главните валежни минимуми и максимуми.
- Икономическо състояние