- Област Кърджали
- Община Ардино
- Община Джебел
- Община Кирково
- Община Крумовград
- Община Кърджали
- Община Момчилград
- Община Черноочене
Област Кърджали е богата на природни изкопаеми и е с изградени традиции в сферата на преработващата и добивната промишленост. Значителен икономически растеж бележат строителството и предприятията от текстилната, трикотажната и хранително-вкусовата промишленост. Областта има най-добрите традиции в България в отглеждането на ориенталски тютюни и суровинна база за развитието на цветната металургия, златодобива, дърводобива, преработката на нерудни изкопаеми, машиностроенето и леката промишленост.
Важно място в икономическото развитие на област Кърджали заема преработващата промишленост. В този отрасъл са направени най-много разходи за дълготрайни материални активи. Фирмите от отрасъла са специализирани в преработката на нерудни и рудни изкопаеми и производство на олово, цинк, калай и техните сплави, пластмасови изделия, продукти от бентонит, перлит и зеолит, както и изделия след металообработка.
Фирмите от сектора за производство на хранителни продукти, напитки и тютюневи изделия са ориентирани предимно в хлебопроизводство, сладкарство, млекопреработване, месопреработване и преработка на тютюн.
Община Ардино е разположена на границата на Западните и Източните Родопи върху площ от 385 кв.км. и е една от съставните общини на Област Кърджали. Тя е разположена в малко долинно разширение на река Ардинска, десен приток на река Арда в западното подножие на рида Жълти дял, Западни Родопи. На север, изток и юг граничи с общините Черноочене, Кърджали и Джебел, а на запад с общините Неделино, Мадан, Баните от област Смолян.
- Територия
- Релеф, климат
- Икономика
По отношение на природните условия община Джебел се включва в Източно родопската комплексна физикогеографска подобласт на Рило-Родопската област. Общината е в съседство с общините: Кърджали, Момчилград, Ардино, Златоград, Неделино и Кирково. Община Джебел отстои на 285 км. от столицата гр.София и на 20 км от Областния център – гр.Кърджали.
- Територия
- Климат и релеф
- Икономика
Община Кирково се намира в Южна България и е една от съставните общини на Област Кърджали. Граничи с общините Крумовград, Златоград, Джебел и Момчилград, като южната граница на общината съвпада с държавната граница с Република Гърция.
- Територия
- Климат и релеф
- Икономика
Община Крумовград е разположена в югоизточната част на област Кърджали върху площ от 843,3 кв. км. Граничи с общините Ивайловград, Маджарово, Кърджали, Стамболово, Момчилград и Кирково, като южната граница на общината съвпада с държавната граница с Република Гърция.
- Територия
- Климат и релеф
- Икономика
Община Кърджали е разположена в югоизточната част на Република България. Граничи с общините – Хасково, Стамболово, Момчилград, Ардино и Черноочене..
- Територия
- Релеф и климат
- Икономика
Община Момчилград е разположена в централната част на Кърджалийска област. Релефа е планински, като в границите на общината попада силно разчлененият източно родопски Стръмни рид. Граничи с общините Кърджали, Джебел, Крумовград и Кирково.
- Територия
- Релеф и климат
- Икономика
Община Черноочене е разположена в северозападната част на Кърджалийска област и граничи с общините Кърджали и Ардино. В западната и северната си част общината има общи граници с община Баните от Смолянска област и с общините Асеновград и Първомай от Пловдивска област, докато на север-североизток граничи с общините Хасково и Минерални бани от Хасковска област.
- Територия
- Релеф и климат
- Икономика